Reporty Canicrossu

TDM 2017

Naši závodníci na nejtěžším canicrossovém závodě

13.08. 21:49:40

Začátek srpna již každoročně patří nejtěžšímu etapovému canicrossovému závodu Tropheé des Montagnes v Savojských alpách. Naši závodníci tam pravidelně a rádi jezdí bojovat o umístšní na podiu.

Závod trvá od 5. srpna do 13. srpna a závodníci během 10 etap naběhají 63,9km po kopcích a stržích.

Auris

10. etapa

Poslední etapa, desátá, měřila přes 8 km. Startovalo se už v 9 hodin ráno ve vlnách po dvaceti. Hned po výběhu sjezdovky následoval asi 1,5km dlouhý seběh úzkými serpentýnami. To bylo doslova hustý. Hromadně a ještě po startu úzkou cestou dolů. Kdo přežil seběh, mohl se zase těšit, že poběží nahoru. Převážná část tratě vedla po široké travnaté cestě, která mírně stoupala. Takže ideální pro unavené nohy běžce. Na šestém kilometru obcerstvovačka, kolem kapličky a po vrstevnici do cíle. Před cílem na nás čekali parťáci, kteří nám dali českou vlajku a všichni jsme dobíhali do cíle s ní. Krásný pocit. Po etapě jsme si všichni čeští závodníci zkrátili čekání na vyhlášení společným grilovaním s krásným výhledem do údolí. A jak to dopadlo? Ceny za nejrychlejší ženu a muže si vezeme do Čech a to Míša Srchová a Lukáš Tasler, kteří oba vyhráli své elitní kategorie. Honza Burian ml. si v juniorech vyběhal krásné 2. místo. Domča Tomanová v ženách 10.místo a Petr Smrčka ve veteranech 7.místo. Byla to krásná dovča, kdo si chce užít závodění se psem v krásném prostředí a se skvělou partou, můžeme jen doporučit TDM 2018.

9. etapa

Předposlední etapa se běžela v sobotu večer, ten den, to byla již druhá. Měřila 3,7 km a byla úplně stejná, jako noční. Druhý běh za den bolel, ale dalo se to. Tato etapa s celkovým pořadím nijak více nezamíchala, naši závodníci si své pozice udrželi. Poslední středisko je náročné tím, že se zde běží 4 etapy a hodně rychle za sebou.

7. a 8. etapa

První byla noční, druhou jsme běželi dnes ráno a další nás čeká ještě dnes večer. Sobota ráno se tedy startovalo v 9:30 hromadně, ve vlnách po 40. Už od rána svítilo sluníčko, ale nebylo úplně horko. Čekala nás etapa 6 km dlouhá s jedním pořádným výběhem a seběhem. Etapa byla krásná. Vyběhlo se po sjezdovce a pak po široké cestě stejně jako noční. Pak jsme vyběhli z lesa a stoupalo se po horské louce serpentýnami. Krásné výhledy kolem horní stanice lanovky a pak už po široké cestě dolů, naštěstí mírně, takže nohy netrpěly. Na třetím kilometru byla pro psy připravena voda na koupání, což se hodilo. Pak zas kousek dolů, poslední výběh kolem vodní nádrže a klesání po sjezdovce do cíle. Opravdu krásná etapa. A výsledky? Zatím nevíme přesně, ale Lukáš doběhl úplně první a Míša první z holek s docela velkým náskokem. Junioři dnešní etapu neběželi vůbec. Teď rychle regenerovat na večerní sprintovou etapu, která startuje 18:30. V pátek byl cely den volný na odpočinek a běžela se 7.etapa v noci. První starty byly až 21:30 a startovalo se od nejpomalejších po trojicích. Nejrychlejší závodníci odstartovali tedy až 22:15. Po startu se vybíhala sjezdovka a asi kilometr se více či méně stoupalo nahoru po široké přehledné cestě. Dál se trať ubírala po rovině občas mírně dolů a ačkoliv byla tma, byla to velmi běžecká etapa. Posledních 500 m se klesalo po úzké "sviští" stezce do cíle. Tahle etapa je moc pěkná hlavně pro diváky, kteří z údolí mohou pozorovat hada světýlek, který se šplhá po kopcích nahoru a dolů. A co Maxičky? Míša v holkách vyhrála a celkově tak navýšila náskok. Domča ve stejné kategorii 10. Honza Burian v juniorech 4.místo. Petr Smrčka 7.místo ve veteránech 1. Hned ráno nás čekala další etapa s hromadným startem. Takže do postele a odpočívat.

VILLAR d´ARENE

6. etapa

Čtvrteční etapa byla prezentována v propozicích jako nová a zároveň nejhezčí. Což dost možná byla, ale to my nevíme, protože celý závod byla mlha jako mléko. Nicméně začalo to už včera večer, kdy jsme se v kempu marně snažili najít startovku na ráno nebo alespoň přibližný čas startu. Nikde nic. Jediné, co jsme věděli bylo, že na start je to od kempu pět kilásků a že se tam nemá jezdit velkými auty. Dál pak byla informace, že čas startu bude asi jako na středeční etapě. Oukej. Takže my máme asi malé auto, tak tam asi můžeme a asi tam pojedeme na půl devátou. Ráno jsme se pobalili do jednoho auta a vyrazili. Projíždělo se malinkou vesnicí, kam by se velké auto asi nevešlo do zatáček. My se vešli. Předpokládaný čas startu 9:30, byli jsme na místě o hoďku dřív. Startovka stále nikde. Dobře, budeme tedy počítat, že poběžíme jako včera. To znamenalo na 9:30 být ready u startu. 9:30 startovka nikde. A nedočkali jsme se jí vůbec. Každý totiž mohl startovat, kdy chtěl, po jednom s 5s rozestupy. Prý by ti rychlejší asi měli běžet vepředu. Nicméně to nebylo vše. 9:30 tam byli na relativně malém prostoru startu závodníci, psi a nedělo se nic. Na trati totiž pobíhal pastevecký pes, který hlídal krávy a byl agresivní. Takže se čekalo, až se sežene majitel. Hoďku jsme tam stáli a čekali. Ti nejvíc blázniví psi, vydrželi stěkat celou dobu. Pak konečně start, kam ses nacpal, tam si běžel. Každého boj. Trať měřila 5,5 km, první kilometr stoupání do mírného kopce, pak 500 metrů brutální výběh po louce a pak už po rovině cestičkami po loukách, několikrát přes potok a pak seběh do cíle. Cíl byl taky dobrý překvápko. Cílová páska totiž byla v příkré stráni za horizontem. Ale asi to byla pěkná etapa, myslím, že kdyby nebyla mlha, výhledy by mohly být skvostné. Maxičky mají z 6.etapy dvě medaile. Míša v holkách 2.místo, Honzík v juniorech 3. místo. Celkově těžko říct, nikde je zatím nevyvěsili. Teď už jsme na cestě do posledního střediska, Auris, kde se poběží čtyři závěrečné etapy.

ALLEMONT

5. etapa

Etapa v Alemontu je jedna z rychlejších. Startovalo se po dvojicích a první tři kilometry se stoupalo do mírného kopce. Tam se dalo běžet rychle. Následovaly dva kilaky, kde byla "free dog zóna", tam můžete psa pustit na volno. Tedy nebezpečný seběh. No a zbývající 3 km se táhly po úplně rovině okolo řeky. Z dnešní etapy máme dvě medaile pro Maxičky. Honzík 1. misto v juniorech a Míša 3.misto v holkách. Po vyhlášení se chystáme do neznámého střediska, kde nás čeká jedna etapa.

VILLARD RECULAS

4. etapa

Do úterního rána nás probudila bouřka a slejvák. A věřte, že tady v horách je bouřka pořádná. Když zazvonil budík, že je čas dát psům napít, pršet přestalo. Startovalo se od 9:30 po dvojicích. Start byl uprostřed městečka a probíhalo se mezi domy, než se vyběhlo na horské louky. Tam se trať tak mírně vlnila a potom přišel brutální seběh lesem po úzké cestě, kde na cca 500 metrů byla free dog zóna. Dlouhý seběh = dlouhý výběh. 2,5km stoupání zase do městečka do cíle. Všichni Češi to stihli do cíle ještě před tím, než zase začal slejvák. A jak jsme dopadli? Malej Burák v juniorech dneska vyhrál. Míša si na třetím kilometru zvrkla kotník, skočila v dnešní etapě druhá. Domča si oproti loňsku opět zlepšila na této etapě čas o 4,5 minuty. A Petr Smrčka řešil lehčí kolizi na trati s nějakou Francouzskou. Skoro ve zdraví jsme tedy přežili i čtvrtou etapu a zítra hurá do Allemontu.

Na fotkách to vypadá jako že startovní pole prořídlo. Není tomu tak! Díky průžným změnám harmonogramu nestíhají všichni vyhlášení. Toto je na TDM takový další nepsaný závod :D

OZ

3. etapa

Třetí etapa, poslední ve středisku Oz en Oisans, startovala v 10 ráno. Start i cíl byly ovšem u horní stanice lanovky, což znamenalo nahoru i dolu se vézt. Už od rána svítilo sluníčko a výhledy z horní stanice lanovky byly krásné. Etapa vedla kolem dvou jezer a nastoupaných metrů nebylo tolik. O nic méně náročná ovšem nebyla, protože úzké cesty byly plné kamenů a vymolů, několikrát se přebíhal i potok a to ne vždy přes lávku. Chvilku se běželo dolů, chvilku zas nahoru, ale závodník, nebo alespoň já, si nemohl užít krásu tratě, protože musel neustále koukat pod nohy. V cíli pak bylo vidět na některých závodnících odřeniny. Za mne tahle etapa nebyla jen o tom, kdo umí běžet rychle se psem, ale i o tom, jak jsou sehraný tým a jak je pes ovladatelný. Honza Burian ml. dnes v juniorech zaběhl druhý nejlepší čas. A protože se vyhlašuje celkově za středisko, tak dostal bronzovou medaili. Míša Srchová dnes vystřídala psy a zaběhla z žen také druhý nejlepší čas. Celkově po prvním středisku skončila první, protože si udělala relativně velký náskok v etapě včerejší. Další nás reprezentant, Petr Smrčka, má dnes narozky a my přejeme vše nejlepší.

2. etapa

Druhá etapa se startovala v 9:30 a po trojicích. Pořadí se utvořilo podle etapy první. Já jsem startovala půl minuty za 1. a 2. a ve stejné trojici jako 3. v mé kategorii. Takže vše na dohled. Tato etapa vedla z bodu A (dolní stanice lanovky) do bodu B (horní stanice lanovky). No a to znamenalo převážně do kopce. Do velkého kopce. První kilometr byl ještě docela po rovině a kousek potom, co mi píply hodinky už jsem obě moje konkurentky měla na dohled. Trochu jsme do toho s Emanem šlápli a předběhli je. Takže jsem věděla, ze všechny ženy už mám za sebou a chtěla jsem jen navyšovat náskok. Po prvním kilometru jsme začali stoupat, nejprve lesem a poslední kilometr po horských loukách. Po cestě byly naštěstí dva potůčky, kde se pes mohl ochladit. Zastávka u nich byla samozřejmostí. Nevím kolik serpentýn jsme absolvovali, ale bylo jich hodně. Poslední metry do cíle byly hodně náročné. Přece jen jsme měli v nohách mnoho nastoupaných výškových metrů. Eman měl pak po doběhu za odměnu plavání v krásném jezeře. Já s Emanem jsme doběhli do cíle jako první ze všech holek a Domča se Zorkou si o 3 minuty zlepšily loňský čas (o 16 minut předloňský!). Potom už jsme sjeli lanovkou zase dolů a odpočíváme před zítřejší etapou. Honza Burian ml. dnešní etapu neběžel, protože junioři jich letos běží jen 7 a tato vrchařská je vynechaná. Dále máme ještě za Maxičky Petra Smrčku. Podrobné výsledky brzy dodáme.

1. etapa

Tak máme po prvních dvou etapách, které se běžely ve středisku Oz en Oisans, zítra nás tady čeká ještě jedna. První etapa měřila necelých 6 km a startovalo se ve vlnách po 40. Start byl o hodinu posunutý, bylo totiž strašně horko. Po startu se 200m vybíhalo po relativně široké cestě do kopce a pak následoval 2 km dlouhý seběh. Nejdříve po široké cestě a pak se zatočilo do lesa a po uzounke cestičce plné kořenů a kamenů se sbíhalo dlouho dolů. Vlny startovaly po jedné minutě, takže o předbíhání nebyla nouze a mnohdy to bylo "o hubu". Po tomto seběhu jsem tušila, že budeme muset zase nahoru a taky že jo. Žádná rovinka, ale ze seběhu rovnou zas příkře nahoru. Opět úzká cesta, takže předbíhání docela problematické. Poslední kilometr už se běžel po široké cestě přes městečko a do cíle. První a nejdůležitější v cíli bylo chladit psa.

příjezd

Na TDM jsme letos vyrazili o pár dní dříve. Přesněji o dva dny s tím, že si uděláme výlet. Naše výprava čítá 24 nohou, z toho jich 20 bude závodit. Přeberte si to sami. Jedeme dvěmi auty, ve kterých budeme těch dvanáct dní bydlet. TDM začíná v sobotu 5.8. a připojí se k nám další Češi, kteří jedou také závodit. Zpět k naší cestě. První den jsme přejeli celé Německo a ve večerních hodinách jsme zakempili u jezera v Rakousku, poblíž hranic se Švýcarskem. Protože na dny, kdy jsme měli naplánované výlety, hlásili velká horka, trasu jsme volili kolem jezer. Druhý den jsme už ve Švýcarsku našli jednu takovou pěknou plážičku, kde jsme se se psy mohli krásně vykoupat a zaplavat si. Všichni čtyři jsou blázni do balonků, takže zásoba tenisaků, byla nedílnou součástí nákladu na Montánu. Koupání splněno, tak honem přejet do Francie a najít místo na kempování. To se nám podařilo u jedné vesničky na loukách, kde psi mohli volně běhat, když jsme grilovali. V pátek jsme se tak nějak dopoledne ještě poflakovali na louce a pak jsme vyrazili už směr první etapa TDM. Po cestě jsme si našli nějaká jezera, protože teploměr ukazoval 34 stupňů. Našli jsme parkoviště u jezera Annecy, což nebylo úplně jednoduché, protože všude bylo spoustu lidu. Ale nakonec z toho byla skvělá koupačka a psům i nám to přišlo dost vhod. Od jezera už jsme to měli jen asi hoďku od dějiště prvních třech etap, do Oz en Oisans. Teď už jsme zde a odpočíváme. Sobota 5. Prezentace, 1. Etapa po vlnách starty 6, 1km

Nejnižší nadm. Výška (NV) 1217, nejvyšší 1512m, stoupání 349 klesání 345

 

Neděle 2.etapa 5,3km starty po 3 dle pořadí

Nejnižší NV 1349, nejvyšší NV 2000

Stoupání 649

 

Pondělí 3.etapa 5,3 km starty po 3 dle pořadí

Min 2041 max 2155

Stoupání 145 klesání 156

 

VILLARD RECULAS

Úterý 4.etapa 8,1km

Min NV 1215 max 1625

Stoupání 434 klesání 448

 

 

ALLEMONT

Středa 5.etapa, 7,5 km

Min NZ 717 max 990

Stoupání 216 klesání 329

 

VILLAR d´ARENE

Čtvrtek 6. Etapa, 8,8km

Min 1852 max 2067

Stoupání 219 klesání 186

 

AURIS

Pátek 7.etapa, noční! 4,5 km

Min 1612 max 1746

Stoupání 158 klesání 168

 

Sobota 8.etapa 6,3 km

Min 1602 max1861

Stoupání 352 klesání 345

9.etapa 4km

Min 1628 max 1743

Stoupání 91 klesání 121

 

Neděle 10.etapa 8km

Min 1396 max 1636

Stoupání 351 klesání 351

 

 

 

 

přečteno: 1459x | autor: Michal Ženíšek
 
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze
Společné tréninkyAhoj není tu někdo z Příbrami a okolí na společné tréninky ? Děkuji za odpověď.
Liberec - tréninkyDobrý den, jsou nějaké tréninky v Liberci? Poradil by někdo jak začít a vše důležité? Mám...
cokl